STOMATOLOGIA ESTETYCZNA-Wybielanie

Biały i piękny uśmiech jest przez wszystkich bardzo pożądany. Niestety wraz z wiekiem, na skutek przyjmowania leków oraz nawyków żywieniowych, nasze zęby ciemnieją i tracą swój  jasny kolor. Dzięki zabiegowi wybielania zębów można osiągnąc efekt rozjaśnienia nawet o 2 do 4 odcieni, w zależności od indywidualnych uwarunkowań.

W naszym gabinecie oferujemy kilka metod wybielania w zależności od indywidualnych potrzeb pacjentów:

• Wybielanie nakładkowe - nocne w domu

Pacjent dostaje do domu indywidualnie wykonane nakładki oraz żel wybielający, który samodzielnie stosuje tylko nocy, a czas stosowania dobiera się  w zależności od potrzeb pacjenta.

• Wybielanie podczas jednej wizyty w gabinecie za pomocą nowoczesnej lampy do wybielania zębów

W gabinecie lekarz stomatolog aplikuje preparat wybielający i aktywuje go za pomocą specjalnej lampy.Cykl może zostać powtórzony kilkukrotnie w zależności od potrzeb.Po zakończonym zabiegu na zęby nakłada się preparat łagodzący przejściową nadwrażliwośc pozabiegową zębów.

• Wybielanie zębów martwych

Zabieg wybielania zębów martwych wykonać może tylko lekarz stomatolog, ponieważ żel zakłada się do komory zęba  przeleczonego kanałowo. Wizyty powinny odbywać się co 3-4 dni, aż do uzyskania pożądanej zmiany odcienia kolorystycznego.

Przeciwwskazaniem do wybielania jest ciąża, karmienie piersią, epilepsja, wiek poniżej 18 lat.

Efekt wybielenia utrzymuje się od około 1 roku do 2, 3 lat, w zależności od naszych przyzwyczajeń.

Biżuteria nazębna

W naszym gabinecie istnieje możliwośc ozdabiania zębów biżuterią według indywidualnych upodobań.

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

jest to dział stomatologii zajmujący się głównie leczeniem próchnicy zębów. 

Jest to choroba twardych tkanek zębów, powodująca powstawanie ubytków. Próchnica nieleczona powoduje stany zapalne miazgi i tkanek okołowierzchołkowych.

Leczenie zachowawcze polega na oczyszczeniu powstałych ubytków z tkanek zniszczonych przez próchnicę i wypełnieniem ich materiałem, który w estetyczny i funkcjonalny sposób odbuduje twarde tkanki zęba.

Obecnie najczęściej stosowanymi materiałami są kompozyty światłoutwardzalne. Ich bogata kolorystyka pozwala na dopasowanie do koloru zęba, a struktura jest bardzo zbliżona do budowy zębów.

Leczenie to może być całkowicie bezbolesne, dzięki zastosowaniu miejscowo działających środków znieczulających o wysokiej skuteczności.

ENDODONCJA

jest to dział stomatologii, który zajmuje się leczeniem chorób miazgi, zębów i tkanek okołowierzchołkowych.

W trakcie leczenia endodontycznego/kanałowego lekarz starannie i dokładnie usuwa z kanałów korzeniowych zęba martwą lub zmienioną zapalnie miazgę, a następnie wypełnia powstałą w ten sposób przestrzeń odpowiednim materiałem.

Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych urządzeń medycznych takich jak:

- endometr - urządzenie służące do pomiaru długości kanałów korzeniowych.

- mikrosilnik endodontyczny - urządzenie służące do mechanicznego opracowania kanałów

- radiowizjografia - urządzenie wykonujące cyfrowe zdjęcia rentgenowskie

Wskazaniami do leczenia kanałowego są m.in.:

- zęby z miazgą w stanie zapalnym (objawiającym się silnym bólem samoistnym)

- zęby z miazgą zainfekowaną bakteriami (objawem może być ból, obrzęk, wrażliwość na nagryzanie. Czasami zapalenie przebiega bezobjawowo i dopiero na zdjęciu rtg widać zmiany zapalne w kości otaczającej korzeń zęba)

- zęby już leczone kanałowo, lecz w wyniku źle przeprowadzonego leczenia kanały są niedopełnione lub pojawiły się zmiany zapalne.

Obecnie leczenie kanałowe jest całkowicie bezbolesne dzięki skutecznym znieczuleniom miejscowym.

PERIODONTOLOGIA

to dziedzina stomatologii zajmująca się chorobami przyzębia, dotykającymi tkanki otaczające zęby i utrzymujące go w kości szczęki lub żuchwy. 

Charakterystyczne objawy:

- zaczerwienienie,obrzęk i krwawienie dziąseł

- rozchwianie zębów

- obniżenie brzegu dziąsła i odsłonięcie korzeni zębów

- powstawanie patologicznych kieszonek dziąsłowych - między zębem, a kością, gdzie gromadzić się mogą resztki jedzenia, bakterie

- może powstawać wysięk ropny i obrzęk.

Najczęściej przyczynami powstawania zapalenia przyzębia są: zła higiena i nagromadzenie osadu bakteryjnego, źle wykonane wypełnienia, nieprawidłowe uzupełnienia protetyczne.

Czynnikami sprzyjającymi są także:  palenie tytoniu, zaburzenia hormonalne, cukrzyca, niedobory witamin.

Główne metody leczenia:

- usunięcie kamienia nazębnego

- nauka i przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej

- wymiana uzupełnień protetycznych

- zabiegi chirurgiczne (np: kiretaż, czyli czyszczenie kieszonek dziąsłowych)

- sterowana regeneracja kości

PROFILAKTYKA

to dział stomatologii, zajmujący się zapobieganiem chorobom jamy ustnej,

głównie próchnicy i chorobom tkanek okołozębowych.

Profilaktyka obejmuje następujące zabiegi:

skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego, przy użyciu ultradźwięków

piaskowanie, czyli zabieg polegający na oczyszczeniu zębów z osadu za pomocą drobnego piasku pod ciśnieniem. Najczęściej wykonuje się go po zabiegu usunięcia kamienia.

- instruktarz higieny jamy ustnej

- lakowanie zębów, czyli pokrycie bruzd na powierzchni żującej zębów bocznych światłoutwardzalnym materiałem kompozytowym. Zapobiega to zaleganiu w nich resztek pokarmowych i bakterii oraz ułatwia ich higienę, co obniża  znacząco ryzyko powstawania próchnicy w bruzdach zębów.

- lakierowanie, czyli wzmocnienie szkliwa zębów poprzez pokrycie powierzchni zębów lakierem zawierającym FLUOR, który wnika w szkliwo zębów, czyniąc je bardziej odpornym na działanie bakterii  próchnicotwórczych.działanie lakieru utrzymuje się około     6 miesięcy

-fluoryzacja, czyli metoda nakładnia żelu z fluorem na zęby mleczne powodujące znaczącą redukcję ryzyka wystąpienia próchnicy zębów.